Jak pokonać ból reumatyczny naturalnymi metodami?

Jak pokonać ból reumatyczny naturalnymi metodami?

Choć wiele osób często używa terminu „bóle reumatyczne” przede wszystkim do zdefiniowania bólów tępych, nieprecyzyjnych, przejściowych, które pojawiają się wraz z upływem lat, prawdą jest, że określenia te nie są stosowane przez profesjonalistów z zakresu zdrowia. To, co powszechnie jest definiowane jako choroba reumatyczna, ogranicza się do choroby aparatu lokomotorycznego lub układu mięśniowo-szkieletowego połączonego kośćmi, mięśniami, ścięgnami, stawami, tkankami łącznymi oraz więzadłami.

Alternatywę dla środków farmaceutycznych stanowią liczne rozwiązania naturalne, które nie oznaczają bynajmniej niższej efektywności w leczeniu bólów typu reumatycznego.

Fitoterapia

Stosowanie ziół do leczenia różnych stanów zapalnych, zwłaszcza bólów kostno-mięśniowych cieszy się wzrostem zainteresowania, prawdopodobnie dzięki efektywności i – w porównaniu do klasycznych leków przeciwzapalnych – mniejszej ilości skutków ubocznych. Jedną z naturalnych alternatyw dla stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), powodujących względnie często problemy gastryczne, jest hakorośl rozesłana.

Hakorośl rozesłana

Według wskazań hiszpańskiego Centrum Badań nad Fitoterapią, stosowanie hakorośli jest jedną ze skuteczniejszych metod terapeutycznych zwalczających ból wywoływany leczeniem mięśniowo-kostnym. Badania ukazują skuteczność tej rośliny w działaniu przeciwzapalnym, w leczeniu gośćca przewlekłego, lędźwiowych bólach mięśniowych, bólach barków, szyi o natężeniu lekkim lub umiarkowanym.

Często stosuje się kapsułki lub tabletki zawierające sproszkowaną roślinę. Dość powszechnie stosuje się jej suchy korzeń do przygotowywania wywarów i ciekłego ekstraktu (1,5 ml co 8 godzin).

Należy pamiętać, że użycie hakorośli nie jest wskazane w przypadku występowania wrzodów trawiennych, zapalenia żołądka i niedrożności żółciowej. Jej stosowania nie zaleca się kobietom w ciąży, w okresie laktacji, małym dzieciom.

Macerat antyreumatyczny: 4,5 g korzenia hakorośli wrzuca się do naczynia zawierającego 300 ml wody i odstawia na 8 godzin w temperaturze pokojowej. Następnie roztwór filtruje się i pije trzy razy w ciągu dnia.

Więcej informacji o naturalnych metodach walki z bólem znajdziesz w „Leksykonie zdrowia” dostępnym w placówkach Poczty Polskiej. W ramach serii ukazały się: „Przeziębienie, angina, grypa”, „Co jeść przy nadciśnieniu”, „Cukrzyca”, „Zioła”, „Jak czytać wyniki badań lekarskich”.